Drewno jako materiał do produkcji mebli

Z punktu widzenia technicznego i teoretycznego, drewno otrzymywane jest ze ściętych drzew a materiał formowany jest przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Najbardziej wartościowa część znajduje się między łykiem a drewnem. Jest to materiał kompozytowy o osnowie polimerowej wzmacniany włóknami polimerowymi – stosowane jako lite drewno lub w formie przetworzonej w postaci tworzyw drewnopochodnych.

Dziś zajmiemy się tematem litego drewna, ponieważ z tak przetworzonego surowca powstają najbardziej finezyjne i ponadczasowe meble. Dodatkowo, wierzymy, że drewno posiada swojego rodzaju duszę, nadając wnętrzom ciepła, dobrej energii i stylu.

 

W zależności od tego, jaki gatunek drewna wybierzemy, będzie miał on różną strukturę i trwałość w danym meblu. Twardość, sprężystość, odcień czy układ słojów to tylko kilka cech, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze rodzaju drewna.

Do zalet drewna na pewno należy jego odnawialność i ekologiczność – jest to materiał podlegający recyklingowi – możemy wielokrotnie wykorzystywać np. drewniane blaty do tworzenia drzwiczek, półek czy innych, mniejszych powierzchni, które na pewno urozmaicą nasze wnętrza.

 

Jakie gatunki drewna spotkamy w meblach produkcji Spark Craft?

Głównie dąb i buk. Te dwa rodzaje drewna dają największe możliwości jeśli chodzi o trwałość połączoną z nowoczesną nutą dzisiejszych wnętrz. Na zlecenie wykonujemy także realizacje z drewna sosnowego oraz jesionu.

 

Meble dębowe cieszą się dużą popularnością, ze względu za ładną ciepłą barwę, trwałość, twardość. Z drewna dębowego wykonamy ponadczasowe blaty kuchenne i łazienkowe, które w połączeniu z białą ceramiką i dodatkami zielonych roślin stworzą przytulne wnętrza w stylu skandynawskim. Dąb doskonale sprawdzi się także jako fronty do szafek, komód czy blaty stolików kawowych, biurek i stołów jadalnianych. W tych wszystkich realizacjach konieczna jest jednak poprawna obróbka i konserwacja . Szczególnie ciekawym materiałem jest drewno dębowe podpalane i szczotkowane. Ma ono ciemną barwę z chłodnym odcieniem, który będzie świetnie współgrał z nowoczesnym klimatem betonowych ścian i cegieł.

 

Drewno bukowe z kolei sprawdzi się do produkcji mebli takich jak krzesła czy fotele – ze względu na swoją giętką strukturę. Buk świetnie nada się do blatów biurek ze względu na swoją solidną i twardą strukturę. Trzeba też wspomnieć że drewno bukowe jest znacznie tańsze od drewna dębowego – co zdecydowanie wpływa na końcową cenę produktów.

Ciekawostką jest, że stare meble bukowe z przełomu lat 60tych i 50tych są poszukiwane i często odnawiane w nowoczesnych pomieszczeniach, którym nadają ciekawy klimat. Dzięki swoim właściwościom drewno to jest wysoce podatne na formowanie i barwienie – bardzo efektownie będzie wyglądać w wersji lakierowanej na wysoki połysk.