Obróbka drewna – z czym to się je?

Praca z drewnem należy do powszechnych zajęć osób zajmujących się tworzeniem mebli, a także majsterkowiczów czy po prostu pasjonatów.

 

Pierwszym etapem obróbki drewna jest trasowanie. To proces, podczas którego wyznaczamy na drewnie linie i bez którego nie ma dobrze wykonanego mebla.

Powstałe w ten sposób oznaczenia pomogą później przyciąć materiał tak, by osiągnął pożądany wymiar oraz kształt. Rysunek traserski można nanieść na płytę, deskę albo bryłę. W jaki sposób przebiega trasowanie? Po pierwsze przenosimy szkice z papieru na drewno, pamiętając o precyzyjnym przenoszeniu skali

Staramy się unikać pomyłek, inaczej podczas cięcia można się pogubić w równolegle biegnących oznaczeniach. Linie traserskie nanosimy tylko z jednej strony deski – rysunek umieszczony na odwrocie może się różnić, choćby o milimetr, i zaprzepaścić szansę na dokładne wycięcie.

 

Wiele osób myśli, że drewno idealnie da się pociąć pierwszą lepszą piłą. To bardzo częsty błąd – tak działając możemy co najwyżej narąbać drwa na opał, a nie stworzyć idealnie docięte blaty czy powierzchnie użytkowe 🙂

Wyróżnia się wiele rodzajów pił i pilarek do cięcia drewna, do tworzenia stylowych mebli, wykorzystujemy głównie:

  • piła ręczna – przydatna do precyzyjnego cięcia i wszelkiego rodzaju wykończeń
  • wyrzynarka – dzięki niej możliwe jest wycinanie nieregularnych kształtów w drewnie o niewielkiej grubości, bez niebezpieczeństwa odłamania kawałków
  • pilarka tarczowa – narzędzie, które radzi sobie z twardym drewnem
  • pilarka stołowa – dzięki niej tniemy duże fragmenty drewna
  • ploter laserowy – jest to profesjonalne narzędzie wycinające bezdotykowo, a dzięki możliwości cięcia na określonej głębokości możemy wykonywać w ten sposób także różnego rodzaju grawery.

 

Następnym zagadnieniem jest tworzenie otworów w drewnie. W przypadku otworów wielkości 10 mm, nie ma problemu – używamy po prostu wiertarki, w przypadku większych dziur lub bardziej wymagającego materiału drewna – należy stosować wiertarki udarowe ze spiralnym wiertłami, które posiadają kolec centrujący, który zapobiegnie ześlizgiwaniu się wiertła po powierzchni drewna.

Należy unikać wiercenia narzędziami udarowymi w twardym drewnie, powyżej 30mm, na skutek dużego oporu, wiertła mogą się zablokować, a materiał popękać, niwecząc całą naszą pracę.

Do wiercenia dużych otworów stosujemy wiertła frezowe – ze względu na ich kształt nazywane są także płaskimi, łopatkowymi lub piórkowymi. Przy ich pomocy możemy wyciąć wgłębienie o średnicy do 45 milimetrów. Znacznych rozmiarów wywierty osiągamy również dzięki zastosowaniu ręcznych świdrów. Specjalnym rodzajem wiertła do drewna jest sednik, czyli wiertło cylindryczne. Tworzy ono płytkie wgłębienie (nieprzelotowe), w którym osadzić można na przykład zawias. Trwalszym i skuteczniejszym odpowiednikiem sednika jest środkowiec dwuostrzowy. Wycięcie największych otworów umożliwia otwornica