Wszystkie meble produkcji Spark Craft to wyroby ponadczasowe, doskonałe inwestycje na lata. Jak jednak dbać o takie meble, aby nie straciły swojego doskonałego wyglądu i wartości?
Zastanówmy się najpierw co zagraża drewnianym meblom – na pewno zaliczyć tu możemy wszelką ingerencję człowieka – trzymane wiele lat w jednym miejscu ozdoby, mokra zastawa, czy wreszcie – dziecięce zabawy farbami mogą powodować odbarwianie i matowienie drewna. Poza mechanicznymi uszkodzeniami, najbardziej groźnym czynnikiem degradacji jest oczywiście woda – oddziałuje bezpośrednio lub pośrednio jako wilgoć czy para. Mamy więc wiele okazji do pozostawienia na naturalnej powierzchni mebli niechcianych śladów. O ile konstrukcja dobrze wykonanego mebla pozostaje zazwyczaj na długo stabilna, to na jego powłokach zewnętrznych stosunkowo łatwo pojawiają się przebarwienia, rysy, otarcia i pęknięcia. Reagować trzeba natychmiast, a nawet wcześniej.
Najpopularniejszymi metodami zabezpieczania mebli jest olejowanie, lakierowanie oraz woskowanie. Odpowiednie preparaty zarówno powodują powstanie powłoki ochronnej na powierzchni drewna, jak i podkreślają także piękno drewna: wydobywają jego barwę, podkreślają fantazyjne usłojenie. Aby meblami drewnianymi cieszyć się jak najdłużej, pielęgnację należy wykonywać systematycznie. Nie wystarczy poprzestać jedynie na tym co zaoferował producent dostarczając świeżo wykonany mebel, ale warto go systematycznie konserwować, wybierając środek dostosowany do tego, w jaki sposób ten mebel został zabezpieczony. Inaczej pielęgnujemy meble olejowane, inaczej meble zabezpieczone woskiem, lakierem, a inaczej meble malowane farbą. Nieco odmiennie użytkuje się także meble z sosny i meble z dębu, ze względu na stopień ich twardości.
Jak więc dbać o drewniane meble?
Po pierwsze: dbamy o właściwą wilgotność i temperaturę w mieszkaniu: czyli około 60% wilgotności i temperatura 15-25 stopni będzie optymalna dla “zdrowia” naszych mebli. Dobrze jest także regularnie wietrzyć pomieszczenia w których stoją drewniane konstrukcje.
Po drugie: odległość od źródeł ciepła – poza oczywistym powodem spalenia 🙂 odsuwamy drewniane meble od kominków, kaloryferów czy piecyków. W przypadku podgrzewanych podłóg dobrze jest, by meble takie ustawić na filcowych podkładkach – zapobiegniemy wówczas zniekształceniom drewna pod wpływem ciepła.
Po trzecie: bezwzględnie chronimy blaty przed wodą. Rozlaną wodę wycieramy do sucha od razu, nie czekamy aż wyschnie czy wsiąknie. Używamy do tego najlepiej papierowych, chłonnych chusteczek.
Po czwarte: używamy podkładek pod gorące garnki czy kubki z napojami.
Po piąte: pamiętamy o właściwej pielęgnacji na co dzień – wycieramy kurze specjalną ściereczką antystatyczną, która przyciąga kurz lub delikatnie przecieramy je suchą, czystą i miękką ściereczką – dzięki temu kurz, który osadza się na meblach, nie będzie wnikał w pory drewna, w ewentualne rysy i zadrapania.
Po szóste: wybieramy odpowiednie środki do konserwacji i pielęgnacji mebli. Stosujemy zawsze środki, które przeznaczone są do jednego konkretnego celu: osobno do czyszczenia, osobno do konserwacji. Unikamy preparatów w aerozolu, pamiętając że istnieją osobne środki do mebli olejowanych, inne do lakierowanych czy woskowanych.