Metal i szkło

Nowoczesne połączenie w aranżacjach wnętrz

 

Od kiedy do lamusa odstawiliśmy meblościanki z wysokim połyskiem, czy stoliki przykryte koronką (chociaż te pierwsze do dziś mają swoich zwolenników, i – co ciekawe, wracają do łask!) w polskich wnętrzach zagościły wszelkiego rodzaju połączenia metalu i szkła w meblach. Elementy ze szkła, które łączą się z płytami meblowymi lub drewnem stały się już standardem. Coraz bardziej lubujemy się w szklanych blatach, półkach czy witrynach – nadaje to lekkości pomieszczeniu, pozwala optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrza i urozmaica jednolite płaszczyzny, np na ścianach.

 

W dzisiejszej architekturze łączenie szkła z metalem nie musi wyglądać standardowo ani być domeną tylko zimnych, modernistycznych wnętrz. Finezyjne kształty, niebanalne wykończenia i dodatki sprawiają, że takie meble stanowią małe dzieła sztuki, które możemy z dumą prezentować we własnym salonie czy biurze.

Połączenie szkła i metalu idealnie sprawdzi się w niedużych wnętrzach – przez swoją prostotę, brak ciężkich i grubych krawędzi nada lekkości i zaoszczędzi optycznie wiele przestrzeni. Przedmioty wykonywane z połączenia tych materiałów mogą mieć wiele odsłon i wprowadzać różnoraki klimat – począwszy od surowego i modernistycznego wyglądu, przez gładkie lśniące płaszczyzny blatów, które uzupełnia szkło, kończąc na eleganckich detalach, nadających szyku i klasycznego przepychu.

W klimacie loftowym bardzo często widzi się metalowe drzwi, schody czy całe przeszklenia pomieszczeń – to bardzo modne i pożądane rozwiązanie, które genialnie będzie prezentować się w mieszkaniach nowoczesnych, minimalistycznych a także stylizowanych na retro. Same przeszklenia są także idealnym rozwiązaniem do loftowych pomieszczeń, wydzielają strefy, powiększają optycznie powierzchnię i wpuszczają o wiele więcej światła.

Połączenie szkła i metalu w użytkowych meblach będzie dobrym rozwiązaniem nie tylko do domu – stylistyką i funkcjonalnością wpasują się także w styl pubów, restauracji, czy biór, sal konferencyjnych czy nawet gabinetów medycznych. Uniwersalność takiego połączenia to wielka zaleta i praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji pod własne potrzeby i gusta.

Nie ulega wątpliwości, że surowość i solidność metalu podbiła nasze serca. W połączeniu z czystym i pięknym szkłem tworzy meble o wielkim potencjale, które są łatwe do dowolnej konfiguracji oraz samodzielnej konserwacji.