Stoły, stoliki, stoliczki

Sposób na niebanalne wyposażenie wnętrz

Mówi się, że serce domu to kuchnia. Idąc “dalej”, jesteśmy zdania, że to wszelkiego rodzaju stoły, stoliki stanowią centrum lokum, centrum spotkań z rodziną i znajomymi – miejsce, gdzie tworzymy dobre wspomnienia. Dlatego też tak ważne jest dobranie odpowiedniego mebla, który nie tylko funkcjonalnie sprosta naszym wymaganiom, ale także stylistycznie i kompozycyjnie wpasuje się we wnętrze.

 

Na rynku obecnie mamy do dyspozycji ogromną ofertę stołów, ław, stolików, które można także dowolnie łączyć i które mogą spełniać różnorakie funkcje.

Zaczniemy od tych najmniejszych i tylko na pozór – najmniej ważnych – stolików kawowych.

Bywają one tylko uzupełnieniem posiadanych mebli w pokoju, jednak to przy nich spędzamy najwięcej czasu, relaksując się wieczorami na kanapie, czy oglądając telewizję co rano. Warto więc zastanowić się jaką funkcję taki stolik ma posiadać – czy ma służyć tylko jako dekoracja, czy ma być także funkcjonalny. Zależy to oczywiście także od ustawności i wielkości danego pomieszczenia, nie zawsze bowiem metraż mieszkania pozwala na ustawienie stolika, oraz stołu jadalnego. W mniejszych wnętrzach kwestia funkcjonalności bierze górę nad estetyką – dobrze sprawdzą się tu stoliki rozkładane bądź z rozsuwanymi skrzydłami, które w razie potrzeby możemy po prostu powiększyć i ze zgrabnego stolika kawowego, tworzymy stół przy którym zmieścimy całą rodzinę na obiad.

 

Obok typowych stolików kawowych istnieją także podłużne ławy, będące tak naprawdę meblami uniwersalnymi, które umieścimy w każdym wnętrzu i w zależności od potrzeb – będą one dobrze wyglądać. Ławy charakteryzują się swobodą, niewymuszoną i urzekającą prostotą oraz praktyczną formą. W zależności od wybranego modelu, ławy posiadają podblatową półkę, na której bez problemu zmieścimy niewielkie przedmioty codziennego użytku – gazety, książki czy piloty do telewizora.

 

Następna grupa to stoliki nocne. Są nieodzownym elementem wyposażenia sypialni. W modernistycznych, loftowych wnętrzach idealnie wpasują się stoliki proste, z delikatnym akcentem drewna, które będą nie tylko pełnić swoją funkcję, ale i nadać pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru i klimatu. Także tutaj wiele determinuje metraż a także realne potrzeby domowników – możemy wybierać spośród stolików – szafek nocnych, które posiadają zamykane drzwiczki, a także prostych szklanych blatów, które idealnie wpasują się w nowocześnie urządzone wnętrza.

 

Kategorię stołów wieńczą oczywiście duże stoły jadalne. Elegancki i gustowny stół w jadalni, gotowy pomieścić całą rodzinę na świątecznym obiedzie to prawdziwa ozdoba i wizytówka domu. W mniejszych wnętrzach sprawdzą się, wspomniane już stoły rozkładane, a w mieszkaniach z aneksem kuchennym – stoły będące przedłużeniem zabudowy kuchennej, lub także rozkładane. W każdym przypadku należy zadbać o stabilność i bezpieczeństwo – blaty powinny być dobrze przykręcone do nóg, które muszą być takiej samej długości. Dodatkowo, jeśli w domu są dzieci, należy szczególnie zadbać o stabilność blatów oraz ich ostre zakończenia.