Styl industrialny – hit czy kit?

Styl industrialny powstał w latach pięćdziesiątych w USA, z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk i hal produkcyjnych. Wszyscy znamy te obrazy – ogromne okna, puste przestrzenie czy brak ścianek działowych. Takie wnętrza mają niepowtarzalny klimat, czuć w nich biegnącą historię, widać surowość i maksymalną oszczędność i użytych formach.

W Polsce moda na mieszkanie w stylu industrialnym rozpoczęła się w latach 90. Przekształcenia gospodarcze spowodowały, że fabryki zaczęły pustoszeć i śladem amerykańskich poprzedników – zamieniać się w powierzchnie mieszkalne.

 

W ciągu ostatnich lat mieszkania – lofty stały się bardzo modne i pożądane. Urządzenie takiego lokum bywa nie lada wyzwaniem, jednak przy odrobinie kreatywności i niekiedy szaleństwa – możemy stworzyć naprawdę stylowe i eleganckie wnętrza.

 

Przede wszystkim w loftach ważna jest przestrzeń. W żadnym wypadku nie dzielimy powierzchni ścianami! Wysokie sufity i duże okna podkreślają przestrzenny charakter całego wnętrza, dlatego też wszystkie pomieszczenia – kuchnia, salon, sypialnia są jednością, płynnie się ze sobą zazębiają.

Jeśli już chcemy oddzielić, na przykład sypialnię lub domowe biuro od reszty mieszkania, świetnym rozwiązaniem będą przeszklenia – Kompleksowe ruchome lub stałe konstrukcje wyciszą i oddzielą daną przestrzeń, bez zabierania światła i przestronności.

 

Przeszklenia sprawdzą się także w mniejszych metrażach – optycznie powiększą przestrzeń bez efektu zagracania.

 

Kolejną cechą industrialnych wnętrz jest ich kolorystyka – biele i stonowane barwy ziemi fantastycznie połączą się z fakturą ceglanych ścian, czy surowego betonu architektonicznego. Dodatkowo, przytulności dodamy, decydując się na drewniane akcenty w postaci mebli lub paneli podłogowych, gdzie widoczne będą duże drewniane słoje. Wszystkie oczywiście stosujemy z umiarem, nie przesadzając z ilością wybranych barw czy faktur.

 

Industrialne wnętrza lubią się z metalem. Bardzo dobrze będą wyglądać wszelkie przedmioty codziennego użytku z prostych materiałów, meble wykończone metalem czy ażurowe proste dodatki. W nawiązaniu do historii, ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie rur czy innych instalacji do wyeksponowania loftowego stylu, np. oświetlenia, a także zastosowanie płytek, które swoim kolorem i powierzchnią przypominają rdzę.

 

Lofty dają praktycznie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o dobór umeblowania. Jednak by nasze mieszkanie nabrało naprawdę industrialnego klimatu, warto wyszukać oryginalne, ciekawe egzemplarze mebli z duszą – czy to kupione na pchlim targu, czy wyciągnięte z babcinej piwnicy. Takie połączenie starych, posiadanych przedmiotów z nowoczesnymi meblami nada całości indywidualnego charakteru i stworzy niepowtarzalny klimat.