Terazzo wraca do łask

Terazzo, inaczej lastryko/lastrico to materiał kompozytowy – sztuczny kamień uzyskany z połączenia wody, cementu i grysu. Nazywany bywa sztucznym kamieniem przez to, że jego głównymi surowcami są kruszywa takie jak na przykład kawałki marmuru czy granitu, które tradycyjnie zalewa się betonem lub – w nowoczesnych wersjach – spoiwem żywicznym. Dzięki zastosowaniu takich twardych materiałów terazzo jest bardzo odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Lastryko większości kojarzy się z płytami nagrobnymi lub post-prl’owskimi wnętrzami zakładów czy urzędów, jako niskobudżetowy materiał wykończeniowy, obecnie jednak tworzywo to przeżywa swój renesans – wśród architektów jest coraz bardziej popularne, projektanci wnętrz także chętnie korzystają z faktur terazzo, nadając powierzchniom nietuzinkowy klimat.

Niezależnie czy projektujemy całe pomieszczenia, czy meble – lastryko pozwala na uzyskanie miłych dla oka powierzchni, które będą służyć nam długie lata.
Coraz częściej dzięki wprowadzeniu do sprzedaży płytek lastryko oraz terrazzo żywicznego ozdabiane w ten sposób są między innymi ściany oraz blaty lastryko (zarówno kuchenne, jak i łazienkowe) a także lady sklepowe lub barowe. Ciekawie prezentują się również schody lastryko wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jak widać jest to materiał dość uniwersalny i tylko od nas zależy ile i jak go użyjemy i jakie znaczenie nadamy mu w danym pomieszczeniu.

Wyróżniamy terazzo cementowe i żywiczne (terazzo epoksydowe).
Odmiana cementowa jest tym lastrykiem, które znamy sprzed lat – odznacza się odpornością na warunki atmosferyczne i ścieranie, co czyni tworzywo idealnym do wszelkich blatów i mebli na przykład w ogrodach.
Terazzo żywiczne jest dostępne w bogatszej gamie kolorystycznej niż cementowe. Mogą one tworzyć również cieńsze posadzki oraz być wykorzystywane jako okładzina nietypowych, trudnych powierzchni, np. pionowych ścian. Lastryko epoksydowe przeważnie ma również gładsze wykończenie i szybciej się je montuje niż lastryko cementowe, ale jest przy tym droższe niż modele betonowe.

 

Moda na terazzo spowodowała, że coraz częściej widzimy meble, z tego materiału, w połączeniu z drewnem, malowanym proszkowo metalem czy betonem. Popularne są także ozdoby z lastryka – przyciski do papieru, zegary, lampy, tace, stoliki kawowe, podkładki pod doniczki czy naczynia.
Oczywiście nie każdy musi być od razu fanem pstrokatej tekstury lastryka, jednak warto zaczynać od detali – małych elementów, które będą stanowić uzupełnienie, a nie główną rolę we wnętrzu.